Na czym polega leasing auta używanego?
Przedsiębiorcy decydują się na leasing samochodu głównie ze względu na oszczędność pieniędzy. Miesięczne raty są zazwyczaj znacznie niższe niż w przypadku kredytu na samochód, a także w przypadku składek leasingowych na nowe auto. Działa to tak samo, jak w momencie, kiedy właściciel firmy chce zdecydować się na pojazd z salonu.
Klient udaje się do leasingodawcy po to, żeby podpisać umowę i ustalić takie elementy, jak wkład własny, okres umowy i możliwe opcje zakończenia kontraktu, dotyczące ewentualnego zakupu auta. Korzystając z leasingu, można wybrać zarówno nowe pojazdy, pochodzące z salonu, jak i używane, z umów poprzednich leasingobiorców.
Leasing auta używanego – czy warto zdecydować się na taką opcję?
Wybierając leasing auta używanego, można skorzystać z wielu korzyści. Warto przytoczyć kilka z nich, aby przekonać się, czy naprawdę warto zdecydować się na taki sposób finansowania. Na początku należy zauważyć, że raty miesięczne leasingu samochodu używanego, tak jak wspomniano wcześniej, są niższe niż w przypadku nowego, a także w porównaniu z kredytem samochodowym.
Nawet w przypadku, jeżeli ktoś wybierze leasing auta używanego, decydując się na odpowiednią ofertę, wciąż może liczyć na pokrycie kosztów napraw większości usterek lub prac konserwacyjnych, które akurat są potrzebne. W przypadku aut używanych to bardzo ważny zapis w umowie dlatego warto na niego zwrócić uwagę.
Ostatnią z zalet jest to, że używany samochód może być zwrócony leasingodawcy równie łatwo, jak w przypadku nowego pojazdu. Podobna sytuacja ma miejsce w momencie, kiedy leasingobiorca chce zdecydować się na nabycie samochodu – w umowie znajduje się zwykle zapis dotyczący jednorazowej opłaty na koniec kontraktu, dzięki której można wejść w posiadanie pojazdu jako jego pełnoprawny właściciel.
Jakie są rodzaje leasingu samochodów używanego dla firm?
W przypadku leasingu auta używanego przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje – leasing operacyjny i finansowy. Korzystając z pierwszej formy umowy, to leasingodawca zalicza samochód do składników majątkowych a koszty uzyskania przychodu przedsiębiorcy to miesięczne raty leasingowe.
Do każdej z nich doliczany jest podatek VAT, dlatego nie ma konieczności opłacania tej należności w pierwszym momencie, zaraz po podpisaniu umowy. Inną zaletą leasingu operacyjnego jest to, że opłata wstępna może zostać wliczona do kosztów uzyskania przychodu. Jedyną kwestią, którą należy mieć na uwadze, jest to, że suma należności, które zostały wyszczególnione w umowie i są pomniejszone o podatek VAT, powinna odpowiadać wartości początkowej samochodu.
Leasing finansowy – czym charakteryzuje się druga odmiana finansowania?
Z drugiej strony przedsiębiorcy mają do wyboru leasing finansowy. W tym przypadku to leasingobiorca jest zobowiązany do wliczenia auta do składników majątkowych i to do jego obowiązków będą należeć odpisy amortyzacyjne. Ponadto, do kosztów firmy zalicza się pewną część odsetkową raty leasingowej. Do pozostałych różnic należy zaliczyć to, że podatek VAT powinien być opłacony z góry wraz z pierwszą ratą po odbiorze pojazdu. Ważną kwestią jest również to, że po zapłaceniu ostatniej raty samochód wchodzi w posiadanie korzystającego.
Czy można kupić leasing auta używanego z zagranicy?
Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy można zdecydować się na leasing używanego samochodu z zagranicy. Aby móc korzystać w przedsiębiorstwie z auta używanego, stosuje się trzy sposoby. Pierwszym, najprostszym jest ten, kiedy nabywając pojazd, na przykład w komisie samochodowym, dealer bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z wypełnieniem formalności, oczywiście w zamian za ustaloną prowizję.
Inną sytuacją jest zlecenie zakupu konkretnego samochodu firmie leasingowej. To również dość wygodna metoda, ponieważ i w tym przypadku leasingodawca zazwyczaj bierze na siebie odpowiedzialność związaną z formalnościami dotyczącymi zakupu pojazdu.
Ostatnia metoda to leasing zwrotny. Polega na tym, że samodzielnie szuka się samochodu za granicą, a następnie odsprzedaje go firmie leasingowej. Warto pamiętać o tym, aby wypełnić do tego wszelkie stosowne dokumenty, takie jak na przykład cło, akcyza, czy tłumaczenie najważniejszych dokumentów. Przedsiębiorca powinien także zwrócić uwagę na to, aby sprzedaż pojazdu leasingodawcy nie nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od momentu, kiedy wszedł w posiadanie samochodu. Jeżeli zrobi to przed tym czasem, będzie zobowiązany do uiszczenia dodatkowej opłaty – 23% VAT.
Jak wybrać dobrą umowę leasingu samochodu używanego?
Jeżeli charakterystyka leasingu samochodu używanego, a także wszelkie kwestie związane z księgowością i podatkami zachęcają do zdecydowania się na tę opcję, warto zwrócić również uwagę na kwestie związane z tym, żeby wybrać najlepszą umowę. Więcej opcji możesz sprawdzić na stronie kalkulatora (https://www.vwfs.pl/klienci-indywidualni/finansowanie-samochodu/kalkulator-finansowy.html
), który odpowie Ci na pytania związane z kosztami jakie generują poszczególne rozwiązania.