Pojazdy a właściwe funkcjonowanie firmy – dlaczego samochód jest konieczny?
W obecnych czasach prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu wydaje się niemożliwe. Bez floty pojazdów nie da się dotrzymywać kroku konkurencji, terminowo realizować zadań czy usług. Samochód umożliwia szybki przewóz osób oraz towarów, dzięki czemu firma nie jest narażona na straty i może podejmować się kolejnych zleceń. Można wręcz powiedzieć, że dobre środki transportu to połowa sukcesu firmy. Tak jak maszyny i urządzenia, które się psują, narażają Cię na opóźnienia oraz straty, tak samo jest w przypadku samochodu. Dobry pojazd sprawi, że przesyłka lub zespół pracowników dotrze na miejsce punktualnie. Sprawdzone oferty finansowania auta znajdziesz na https://store.vwfs.pl/
Zakup, kredyt czy leasing? Jaka forma pozyskania pojazdu dla firmy jest optymalna?
Skoro już wiadomo, że prowadzenie firmy bez samochodu jest nieopłacalne, warto przyjrzeć się formom pozyskania pojazdu. Możesz to zrobić na trzy sposoby: zakup za własne środki, wziąć kredyt lub pozyskać auto w formie leasingu. Poniżej zaprezentowano zestawienie, z którego dowiesz się, jakie są wady i zalety tych działań.
Zakup gotówkowy
Niewątpliwą zaletą tego sposobu nabycia pojazdu jest fakt, że w momencie podpisania umowy stajesz się jego właścicielem. Jednak czy jest to najlepsza forma pozyskania samochodu dla firmy? Nie do końca. W momencie, w którym płacisz za pojazd gotówką, zmniejszasz swój kapitał obrotowy. Na takie działanie nieprzychylnie będą patrzeć banki. Co więcej, kupując samochód za gotówkę, nie możesz od razu całej kwoty wliczyć do kosztów prowadzonej działalności. Auto jest środkiem trwałym w przedsiębiorstwie. Oznacza to, że podlega amortyzacji. Jej długość zależy do tego, czy jest to samochód nowy, czy używany. W pierwszym przypadku jest to 60 miesięcy, w tym drugim 30.
Kredyt na zakup samochodu
Zaletą tej formy zakupu pojazdu jest fakt, że nie musisz korzystać z własnego kapitału. Oczywiście raty kredytowe są oprocentowane, więc trzeba liczyć się z tym, że będziesz musiał zwiększyć nakład na uregulowanie zobowiązania. Odbywa się to jednak w czasie. Średni czas obowiązywania kredytu to około 10 lat. W ten sposób nie narażasz budżetu swojego przedsiębiorstwa. Uzyskanie kredytu to jednak sporo formalności. Bank, który będzie Ci go udzielał, musi zweryfikować Twoją zdolność kredytową, wiarygodność firmy, którą prowadzisz oraz dokonać oceny jej płynności finansowej. To wszystko sprawia, że proces zakupu samochodu odwleka się w czasie. Oprócz tego zwróć uwagę, że po zaciągnięciu pierwszego kredytu, spada Twoja zdolność kredytowa, a więc w przyszłości w razie konieczności możesz mieć problemy z opłaceniem innych przedsięwzięć i działań. Należy także zwrócić uwagę na kwestię podatkową. Po zakupie pojazdu możesz odliczyć wyłącznie odsetkową część raty.
Leasing pojazdu
Leasing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na taką formę finansowania i użytkowania pojazdu ze względu na atrakcyjne warunki. Dlaczego leasing w przedsiębiorstwie się po prostu opłaca? Przede wszystkim należy wspomnieć kwestię podatkową. W przeciwieństwie do kredytu cała rata jest wliczana do kosztów uzyskania przychodu. Również kwestia formalna jest prostsza i szybsza. Oprócz tego wzięcie samochodu w leasing nie wpływa na Twoją zdolność kredytową. Nie jest ona wymagana w momencie podpisywania umowy z leasingodawcą.
Leasing pojazdu to także możliwość jego wykupienia po okresie trwania umowy. Jeśli nie chcesz tego robić, możesz po prostu oddać pojazd firmie. Do zalet tej formy nabycia auta należy także możliwość dostosowania warunków umowy do własnych potrzeb. Możesz wnieść na początku swój wkład własny, jednak nie jest to koniecznością.